Popis činnosti
Automatická regulace hoření je řízena mikroprocesorovou řídící jednotkou, která porovnává okamžitý průběh hoření s programem „Optimalizace hořícího procesu" a na základě vyhodnocení reguluje množství vzduchu do ohniště.
Základní činnost
Automatické regulace upravuje max. teplotu spalin a optimalizuje průběh hoření na úroveň max. využitelnosti vzniklé energie - nadbytečná energie neuniká do komínu.
Prodlužuje proces hoření a interval přikládání
Snižuje spotřebu palivaZabraňuje přetopení topného systému
Zlepšuje tepelnou pohodu
Zvyšuje bezpečnost topení
Prodlužuje životnost topného systému
Ovládá dle typu regulace další externí komponenty
Znatelně zvyšuje účinnost topného systému
Signalizuje potřebu dalšího přiložení paliva
Automatické regulace hoření TIMPEX upravuje až 20x polohu klapky, která reguluje množství vzduchu do topeniště, během jednoho průběhu hoření.
Teplovodní krb dovede skloubit krásu hoření standardního krbu s centrálním vytápěním vašeho domu. Dnešní moderní topidla je možno provozovat s účinností nad 80 % (jen méně než 20 % energie odchází do komína), s nádherným hořením a dokonale čistým nezakouřeným sklem. Většinu vytvořené tepelné energie krb odevzdá přes výměník do akumulačního zásobníku (takzvané akumulační nádrže), z něhož je energie čerpána dle předem zvoleného programu; například do radiátorů či podlahového topení. Stručně řečeno topení v krbu a vytápění domu jsou dva nezávislé procesy.
Každá obestavba krbové vložky určená ke konvekčnímu způsobu vytápění má na svém plášti umístěny přesně nadimenzované nasávací a výdechové mřížky. Krátce po přiložení se nastartuje konvekce, krbová vložka se zahřívá a pomalu nabíhá do svého plného výkonu. V prostoru obestavby se začne zahřívat vzduch. Začne hmotnosti začne cirkulovat – teplý vzduch je vytlačován klesajícím studeným nahoru. Spodní nasávací mřížkou je z vytápěné místnosti samovolně přisáván studený vzduch, který je v prostoru obestavby ohříván a opět samovolně odchází horní výdechovou mřížkou. Ve vytápěné místnosti se relativně rychle začne ohřívat vzduch a člověk má pocit tepla. Tento způsob vytápění se nazývá přirozená konvekce.
Druhým způsobem vytápění je tzv. nucená konvekce. Ta je založena na stejném principu jako předchozí způsob vytápění, ale je navíc doplněna ventilátorem a teplovzdušnými kanály. Díky nim je možné vyprodukované teplo transportovat izolovaným potrubím do dalších místností. I v tomto případě je nutno mít na paměti, že vzduch musí neustále cirkulovat. Proto je nutné zabezpečit návrat stejného množství vzduchu ke zdroji tepla (větrací mřížky ve dveřích nebo podříznuté dveře bez prahů). Nevýhodou tohoto systému je značná cirkulace vzduchu a tzv. vodorovné teplotní zóny. Ty způsobují teplotní rozdíly mezi stropem a podlahou, a to až 15 °C.
Otevřený teplovzdušný systém, volná konvekce:
Výhody:
- rychlý a pohotový způsob vytápění
- vytápěcí účinek se projeví téměř bezprostředně po zatopení
- nízká hmotnost
- prostorová nenáročnost
- materiálová nenáročnost
- náklady na pořízení
- jeden z nejlevnějších způsobů vytápění
Nevýhody:
- teplotní rozdíly (mezi stropem a podlahou)
- vysušený vzduch
- zvýšená prašnost ve vytápěných místnostech
Vytápění více místností (nucená konvekce / cirkulace)
Výhody:
- rychlý a pohotový způsob vytápění
- vytápěcí účinek se projeví téměř bezprostředně po zatopení
- pomocí izolovaných rozvodů je možnost vytápět i vzdálené místnosti (dvouplášť)
- nasávání čerstvého vzduchu přes menší profily
- ventilátorový box lze umístnit libovolně
- nízká hmotnost
- materiálová nenáročnost
- jeden z nejlevnějších způsobů vytápění
Nevýhody:
- teplotní rozdíly (mezi stropem a podlahou)
- nutno napájení z elektrické sítě (ventilátorový box)
- možnost poruchy elektrických dílů
- hluk ventilátoru
- vysušený vzduch
- zvýšená prašnost ve vytápěných místnostech
- přenos pachů celým systémem
- prostorová náročnost (nutnost někudy vést izolované rozvody)
- vyšší náklady
Strana 1 z 2